PH
Beading
Beading (ang. koraliki; „koralikowanie”), to nazwa stosowana w odniesieniu do charakterystycznego zjawiska, do którego dochodzi w przypadku zmoczenia hydrofobowych powierzchni. Polega na tym, że na lakierach/oponach/tapicerkach i innych elementach zabezpieczonych preparatami ochronnymi woda zbiera się w piękne kropelki, które nie wchłaniają się w podłoże.
CLP
Wdrożenie rozporządzenia CLP miało na celu zapewnić wysoki poziom ochrony bezpieczeństwa oraz zdrowia ludzi i środowiska, przy zachowaniu swobodnego przepływu substancji chemicznych oraz wyrobów pochodnych przy pomocy ustalonych kryteriów odnoszących się do pakowania środków mogących stanowić potencjalne zagrożenie.
CRI
CRI (ang. Colour Rendering Index) to wskaźnik oddawania barw, charakteryzujący źródło światła białego. Wyraża się go za pomocą liczby z przedziału 0 do 100. Im jest wyższy, tym oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej, a ich kolor jest bardziej zbliżony do tego, jak wygląda w świetle dziennym
DRESSING DO WNĘTRZA
Dressing do wnętrza (od ang. interior dressing) to specjalny środek przeznaczony do pielęgnacji i ochrony elementów znajdujących się w kabinie samochodu. Z jego pomocą można zabezpieczyć części wykonane z tworzyw sztucznych, a często też z innych materiałów, m.in. drewna, winylu, gumy, metalu czy nawet skóry lub materiału.
Dual Action
Dual Action (DA; ang. podwójne działanie) to nazwa specjalnej odmiany maszyn polerskich, które nazywa się także orbitalno-rotacyjnymi. Podczas pracy wykonują bowiem ruch orbitalny (eliptyczny), a także ruchy rotacyjne wymuszone działaniem siły odśrodkowej (zwykle ok. 2000-5500 obrotów na minutę).
EKOSKÓRA
Ekoskóra, inaczej nazywana też skórą ekologiczną, stosowana do szycia tapicerki samochodowej, zwykle jest materiałem syntetycznym. Najczęściej do jej produkcji wykorzystuje się arkusze miękkiego, jednobarwnego poliuretanu, który zostaje odpowiednio pokryty lakierem. W zależności od jakości wykonania w lepszy lub gorszy sposób imituje prawdziwe tworzywo. Czasami łączy się go też z kawałkami prawdziwej lub recyklingowanej skóry.
FLUFFY (FLUFFY TOWEL)
Fluffy (ang. puszysty, puchaty) to określenie stosowane w odniesieniu do grubych ręczników z mikrofibry, przeznaczonych do osuszania nadwozia. Są zdecydowanie większe (minimum 60 x 60 cm lub 60 x 90 cm) oraz mają większą gramaturę (od 400 do 600, a nawet 1000 g) niż standardowe ściereczki, a nierzadko też grubszy splot czy specjalny układ włókien.
GRIT GUARD (SEPARATOR BRUDU)
Grit Guard to angielskie określenie, które stanowi połączenie dwóch słów – pierwsze z nich to „żwir/piasek”, a drugie „strażnik”. W wolnym tłumaczeniu jest więc to „strażnik żwiru”, a tak naprawdę strażnik chroniący lakier przed żwirem. Gadżet ten po polsku jest nazywany po prostu separatorem brudu. Ma formę specjalnej „kratki” z łopatkami, wykonanej z plastiku.
Hologramy (na lakierze)
Hologramy są niewielkimi małymi rysami na lakierze, które załamują światło pod różnym kątem. Ponieważ przez to ulega ono rozproszeniu, karoseria traci blask. Chociaż pozornie są tylko drobnymi niedoskonałościami, potrafią skutecznie pogorszyć wygląd samochodu oraz osłabić efekty działania środków pielęgnacyjnych.
Lubrykant (Clay Lube)
Lubrykant (Clay Lube) to specjalny preparat, który ma za zadanie zmniejszyć tarcie między glinką a polerowaną powierzchnią (lakierem/szkłem). Potocznie produkty tego typu nazywa się też m.in. „poślizgami”, ponieważ mają zapewnić odpowiednie nawilżenie i poślizg w czasie glinkowania.
Niewidzialna wycieraczka
Niewidzialna wycieraczka to potoczne określenie stosowane w odniesieniu do pewnej kategorii powłok ochronnych nakładanych na szyby samochodowe. Produkt tego typu po aplikacji wytwarza na szkle niewidoczną dla oka barierę o silnych właściwościach hydrofobowych. Skutecznie odpycha wodę, a także zapobiega przywieraniu brudu.
ONE STEP
One Step, czyli z angielskiego dosłownie „jeden krok”, to jednoetapowa korekta lakieru. Zabieg ma na celu szybkie odświeżenie wyglądu karoserii, ponieważ usuwa drobne zarysowania, hologramy i inne niedoskonałości. Jest mniej zaawansowany niż kilkuetapowe, pełnowymiarowe polerowanie, które zapewnia pełną gładkość i pozwala poradzić sobie z mocniejszymi skazami.
ONR – OPTIMUM NO RINSE
ONR (Optimum No Rinse) to specjalny szampon detailingowy, który jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga spłukiwania. Jest niezwykle wygodnym środkiem, idealnym do stosowania w miejscach, gdzie ma się problem z dostępem do bieżącej wody, np. w trasie. Zwykle ma formę koncentratu do rozcieńczenia.
PIANO BLACK
Piano Black (z ang. czerń pianina) to tak zwany „plastik fortepianowy”. To wyjątkowe tworzywo sztuczne wygląda niezwykle elegancko, ponieważ jest wykończone na wysoki, wręcz szklisty połysk. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że przypomina nieco lakierowanie stosowane w luksusowych instrumentach.
POLITURA (GLAZE)
Politura (ang. glaze – dosłownie: emalia, glazura, szkliwo) to specjalny kosmetyk samochodowy w formie mleczka, który przeznaczony jest do szybkiej poprawy wyglądu powłoki lakierniczej. W składzie takich preparatów można znaleźć różne polimery i substancje wypełniające, które maskują drobne zarysowania, swirle, hologramy itp.
Quick Wax
Quick Wax (ang. szybki wosk) to odmiana preparatu pielęgnacyjno-ochronnego, przeznaczonego do nakładania na lakier, a także inne elementy (m.in. z tworzyw sztucznych czy gumy). Może być stosowany samodzielnie albo jako dodatkowa warstwa na zastosowany wcześniej produkt, np. wosk, sealant lub powłokę. Zwykle ma formę środka wyjątkowo łatwego w aplikacji.
SLES (SODIUM LAURETH SULFATE)
SLES to etoksylowany lauretosiarczan sodu (Sodium Laureth Sulfate), będący pochodną eteru laurylosiarczanu sodu (SLS), a dokładniej solą siarczanu alkoholu tłuszczowego. Jest anionowym detergentem i środkiem powierzchniowo czynnym, wykorzystywanym przy produkcji kosmetyków (m.in. mydeł, szamponów, past do zębów itp.) oraz środków czyszczących.
SLS (SODIUM LAURYL SULFATE)
SLS to laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate), czyli sól sodowa kwasu dodecylosiarkowego. Jest organicznym związkiem chemicznym, powodującym denaturację białek. Jako surfaktant anionowy jest powszechnie stosowany jako detergent – przy produkcji chemii gospodarczej i przemysłowej, a także przy tworzeniu kosmetyków.
TFR (Traffic Film Remover)
TFR (ang. Traffic Film Remover – środek do usuwania zanieczyszczeń drogowych) to skrót stosowany w odniesieniu do preparatów przeznaczonych do zmywania standardowego brudu drogowego, czyli kurzu, pyłu, błota, zacieków po twardej wodzie itp. Nakłada się je bezdotykowo podczas wstępnego mycia auta, podobnie jak Pre-Wash czy pianę aktywną.
WOSK HYBRYDOWY
Wosk hybrydowy to (jak sama nazwa wskazuje) hybryda, czyli połączenie wosku naturalnego z syntetycznym. Jak doskonale wiadomo, produkty te mają swoje zalety, a wariant ten stara się czerpać to co najlepsze z obu wersji. Zwykle stanowi mieszankę carnauby z polimerami oraz innymi dodatkami (np. woskiem pszczelim).