Jak i dlaczego warto być auto ręcznie?

Jesteś stałym bywalcem myjni automatycznej? Jeśli zależy Ci na wyglądzie Twojego samochodu, powinieneś poświecić nieco więcej czasu i wysiłku na jego czyszczenie. Wyjaśniamy, jak i dlaczego warto myć auto ręcznie!

Dlaczego warto ręcznie myć auto?

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z tego, dlaczego warto ręcznie myć auto. Metoda ta jest najdokładniejszym i najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia samochodu. Prawidłowo wykonany zabieg pozwala skutecznie usunąć wszystkie, nawet uporczywe zanieczyszczenia, bez niepotrzebnego ryzyka zarysowań.

Najlepszym sposobem, rekomendowanym przez detailierów, jest tzw. metoda na dwa wiadra. Zgodnie z nazwą, wykorzystuje się w niej dwa wiadra – w jednym przygotowuje się roztwór szamponu z wodą, a w drugim czysta woda, w której płucze się gąbkę, rękawicę, pędzelki czy ściereczki. Jeśli w wiadrach zamontuje się dodatkowo separatory brudu, ogranicza się ryzyko przypadkowego zarysowania lakieru do minimum. Przy tym dobrze jest też zastosować przedtem mycie wstępne, z użyciem piany aktywnej, by zmyć większość zanieczyszczeń.

Wadą ręcznego mycia auta jest to, że jest bardziej czasochłonne i pracochłonne. Do tego wiąże się z koniecznością zakupu dodatkowych kosmetyków oraz akcesoriów. Dla wielu osób czynność ta jednak jest całkiem odprężająca. Warto też podejść do tego w ten sposób, że ta odrobina wysiłku i zaangażowania pozwala na dłużej zachować auto w dobrej kondycji, przez co dłużej zachwyca pięknym wyglądem oraz wolniej traci na wartości.

Jakie kosmetyki i akcesoria do ręcznego mycia auta?

Do ręcznego mycia auta potrzebne są specjalne akcesoria i kosmetyki samochodowe. Wbrew pozorom nie muszą być drogie – na rynku jest wiele świetnych marek (także polskich), które oferują dobrą jakość w przystępnej cenie. Co więcej, korzysta się z nich regularnie i wystarczają na długi czas. W co koniecznie trzeba się zaopatrzyć?

  • Piana aktywna

Do mycia wstępnego stosuje się specjalne preparaty, które intensywnie się spienia i aplikuje na całej powierzchni auta. Zawarte w nich składniki rozpuszczają zabrudzenia, dzięki czemu wystarczy potem je spłukać. Przez to mycie zasadnicze jest łatwiejsze i bezpieczniejsze – woda zmyje większość piasku, małych kamyczków opiłków itp.

Bardzo dobrym produktem tego typu jest np. Cleantle Citrus Foam 1l – lekko zasadowa piana aktywna. Skutecznie rozpuszcza brud i odtłuszcza powierzchnię, chociaż ma delikatny skład. Można też stosować ją na auto zabezpieczone powłoką, sealantem czy woskiem.

  • Pianownica ręczna

Do nakładania piany aktywnej konieczne jest specjalne akcesorium. Na rynku dostępne są specjalistyczne pianownice podłączane do kompresora, ale bardziej poręcznym i tańszym rozwiązaniem są pianownice ręczne. W tym przypadku podciśnienie tworzy się za pomocą specjalnego tłoka.

Praktycznym sprzętem jest np. IK FOAM PRO 2 Pianownica ręczna. Pojemnik 2L pozwala szybko i bez wysiłku pokryć dużą powierzchnię odpowiednio rozrobionym środkiem. Akcesorium jest wykonane z dbałością o szczegóły, dlatego świetnie sprawdzi się w prywatnym garażu, ale też w profesjonalnym studiu detailingowym.

  • Szampon samochodowy

Środek czyszczący, zwykle w formie koncentratu, który rozrabia się w odpowiednich proporcjach z wodą. Powinien dobrze się pienić, zapewniać odpowiedni poślizg oraz przede wszystkim skutecznie rozpuszczać brud. Świetnym produktem jest szampon samochodowy np. Deturner ShampoONLY 500ml. Posiada neutralne pH, przez co jest całkowicie bezpieczny dla lakieru oraz dłoni.

  • Wiadro z separatorem

Bardzo ważnym akcesorium jest wiadro z separatorem, a najlepiej dwa. W teorii można wykorzystać zwykłe plastikowe wiaderko czy inny pojemnik, ale specjalistyczne wyposażenie jest ogromnym ułatwieniem. Do tego separatory zatrzymują brud spadający na dno, zapobiegając jego nabraniu przy namaczaniu i płukaniu rękawicy/gąbki.

Dużą popularnością cieszy się np. WORK STUFF Zestaw Wiader do Mycia i Płukania z separatorami. Wysokiej jakości akcesoria są wykonane z tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Są wytrzymałe, pojemne, a przy tym poręczne, przez co niezwykle funkcjonalne. Doskonale sprawdzają się w użytku komercyjnym i prywatnym.

Przydatnym dodatkiem jest też WORK STUFF Bucket Hanger – uchwyt na wiadro, do którego można odkładać rękawicę czy gąbkę.

  • Rękawica z mikrofibry

Chociaż przy myciu ręcznym z powodzeniem sprawdzi się gąbka czy nawet ściereczka z mikrofibry, najwygodniejszym i najskuteczniejszym akcesorium jest specjalna rękawica. Nie męczy dłoni, nie spada, a przy tym dokładnie zbiera brud. Miękkie włókna mikrofibry są chłonne i pozwalają odpowiednio rozprowadzać roztwór szamponu, a przy tym zatrzymują w głębi zanieczyszczenia, by nie dopuścić do powstawania zarysowań.

Godnym polecenia akcesorium jest np. Cleantle Teddy Bear – rękawica do mycia z mikrofibry. Posiada wygodny ściągacz, który zapobiega spadaniu z dłoni. Jest tak wykonana i wykończona, że czyszczenie przebiega sprawnie i przyjemnie.

  • Pędzelek detailingowy

Do ukrytych zakamarków pomaga dotrzeć miękki pędzelek detailingowy. Z jego pomocą można dokładnie wyczyścić m.in. grill czy felgi. W praktyce bardzo dobrze sprawdza się np. WORK STUFF Detailing Brush Rubber Albino 30mm. Jego miękkie włosie jest bezpieczne dla wszystkich powierzchni, a przy tym wysoce odporne na chemię. Akcesorium można wykorzystywać także przy czyszczeniu kabiny, np. usuwaniu kurzu z kratki klimatyzacji.

  • Szczotka do mycia

Do mycia kół potrzebne jest coś mocniejszego, dlatego przydatna jest specjalna szczotka. Radzi sobie z błotem, piaskiem, osadami metalicznymi oraz innymi uporczywymi zabrudzeniami. Można nią dokładnie usunąć zabrudzenia ze wszystkich trudnodostępnych miejsc, a także pozwala dotrzeć do felgi bez konieczności jej demontażu.

Wysokiej jakości akcesorium jest np. ADBL Wheel Sword. Szczotka może być wykorzystywana nawet z silnymi środkami chemicznymi. Wykazuje dużą odporność na intensywną eksploatację, a przy tym jej włosie nie powoduje zarysowań.

  • Deironizer

Po umyciu karoserii trzeba jeszcze poświęcić chwilę kołom. Szczególnie kłopotliwe bywają felgi, na których osadza się pył z klocków hamulcowych i lotna rdza. Do usunięcia takich zanieczyszczeń konieczne są specjalne preparaty, nazywane deironizerami albo potocznie „krwawiącą felgą” – wchodząc w reakcję z cząsteczkami żelaza zmieniają kolor na krwiście czerwony. To silne środki, ale jako jedyne pomagają bezpiecznie usunąć ten specyficzny brud.

Bardzo dobrym deironizerem jest np. Ultracoat Iron Hunter 500ml preparat do usuwania lotnej rdzy. Ma dość gęstą, wolno wysychającą formułę, przez co dokładnie rozpuszcza osady metaliczne. Jego neutralne pH sprawia zaś, że przy dużej skuteczności nie ma negatywnego wpływu na czyszczone powierzchnie.

  • Ściągaczka do wody

Po umyciu auta pozostaje na nim sporo wody. Aby nie dopuścić do zacieków, szczególnie na szybach, warto skorzystać ze ściągaczki. Te proste akcesorium znacznie usprawnia cały proces, ponieważ dzięki temu od razu można przejść do kolejnych etapów albo po prostu pozostawić samochód do wyschnięcia bez obaw o nieestetyczne białe ślady.

Warto zaopatrzyć się w takie akcesorium jak np. Vikan Gumowa ściągaczka do wody. Końcówka jest tak delikatna, że można też z powodzeniem zastosować ją do osuszenia lakieru (ale najlepiej zabezpieczonego folią ochronną).

  • Ręcznik do osuszania

Alternatywą dla ściągaczki do wody jest ręcznik do osuszania z mikrofibry. Wystarczy rozłożyć go na wybranym panelu, a następnie przeciągnąć jednym ruchem. W ten sposób można błyskawicznie wytrzeć całe auto.

Na rynku dostępnych jest wiele świetnych ręczników, które są miękkie, chłonne i wytrzymałe. Na uwagę na pewno zasługują np. Deturner Twisted Drying Towel ze specjalnie skręconymi włóknami czy Prostaff Wiping Cloth “Glasias GOLD DRY Monster” niezwykle lekko sunący po nawierzchni.

Jak prawidłowo ręcznie umyć auto?

Na koniec przedstawiamy plan ręcznego mycia auta krok po kroku:

  1. Zaaplikuj na samochód roztwór piany aktywnej. Odczekaj kilka chwil (sprawdź rekomendowany czas na opakowaniu), a następnie dokładnie spłucz całość wodą pod ciśnieniem.
  2. Umyj auto z użyciem szamponu samochodowego oraz rękawicy/gąbki metodą „na dwa wiadra”.
  3. Wyczyść dokładnie koła, felgi oraz wszystkie zakamarki, m.in. grill.
  4. Opłucz dokładnie cały samochód wodą pod ciśnieniem.
  5. Osusz szyby i karoserię za pomocą ściągaczki do wody albo ręcznika z mikrofibry.

Masz jakieś pytania co do ręcznego mycia auta? A może chcesz dowiedzieć się czegoś o naszych produktach? Skontaktuj się z nami! Zadzwoń pod numer: 502 715 709 lub 573 288 725 albo wyślij wiadomość e-mail na adres: sklep@autonablask.pl.

Najlepsze płyny do mycia szyb samochodowych

Szukasz środka, który dokładnie zmywa zabrudzenia, szybko odparowuje i nie zostawia smug…

więcej

Najlepsze kosmetyki samochodowe do 600 złotych

Szukasz dobrych jakościowo produktów detailingowych w dobrej cenie? Wyselekcjonowaliśmy szczególnie opłacalne propozycje,…

więcej

Odświeżenie samochodu na wiosnę 2024

Nowy sezon to doskonały moment na to, by zadbać o swoje auto….

więcej

Najlepsze produkty do nabłyszczania samochodu

Nic tak nie wprawia w dobry nastrój jak widok czystego, pięknie połyskującego…

więcej

Brak producentów do wyświetlenia.

Nie znaleziono producentów spełniająych podane kryteria.