Czyszczenie zacisków hamulcowych – jak robić to poprawnie?

Dbanie o układ hamulcowy jest ważne ze względów bezpieczeństwa, ale też pozwala sporo zaoszczędzić na naprawach. Z tego względu wraz z marką Cleantle przygotowaliśmy poradnik, jak usunąć zabrudzenia z jednego z najważniejszych elementów. Wyjaśniamy, jak powinno wyglądać czyszczenie zacisków hamulcowych!

Czyszczenie zacisków hamulcowych – co będzie potrzebne?

Czyszczenie zacisków hamulcowych jest dość trudnym procesem, szczególnie dla osób, które nigdy nie zajmowały się rozkładaniem swojego auta na części. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić przy okazji innych prac, np. podczas zmiany opon czy czynności, które wiążą się z koniecznością demontażu kół.

Do czyszczenia zacisków hamulcowych potrzebne są różne środki. Nie wystarczy odrdzewiacz – będzie w stanie usunąć tylko powierzchowny nalot. Na tych elementach gromadzą się także tłuste plamy, pył z klocków i typowe zanieczyszczenia drogowe, które mają negatywny wpływ na skuteczność oraz kondycję hamulców.

Na początek najlepiej zastosować deironizer Cleantle Deiron Man 500ml. Usunie najtrudniejsze zabrudzenia, czyli osady metaliczne – korozję i pył z klocków hamulcowych. Następnie pomocny będzie Cleantle Industrial Degreaser 1l, który pozwoli zmyć wszelkie tłuste ślady po smarze i oleju. Dopiero wtedy ma się pewność, że zaciski zostaną odpowiednio oczyszczone.

Jak wyczyścić zaciski hamulcowe?

Przejdźmy do bardziej szczegółowej instrukcji co do tego, jak wyczyścić zaciski hamulcowe. Cały proces można podzielić na 6 etapów:

  1. Przygotuj samochód – auto powinno stać na równym, stabilnym podłożu. Miejsce nie może być nasłonecznione, a także narażone na opady ani wysokie/niskie temperatury.
  2. Podnieś pojazd – najpierw należy upewnić się, że auto jest „na biegu”. Następnie trzeba zaciągnąć hamulec ręczny. Potem można poluzować śruby koła oraz podnieść pojazd korzystając z podnośnika.
  3. Zdejmij koło i skontroluj stan zacisków – zanim przejdzie się do czyszczenia, należy sprawdzić, jak wyglądają poszczególne elementy: nadkola, bębny i zaciski. Najpierw dobrze jest je wstępnie obmyć, np. myjką wysokociśnieniową. Wtedy można dokładniej im się przyjrzeć.
  4. Usuń osady metaliczne – zaaplikuj deironizer i postępuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po czasie wypracuj go szczotką i/lub pędzelkiem, odczekaj oraz dokładnie spłucz (jeśli korozja jest wyjątkowo zaawansowana, w miarę możliwości usuń nalot za pomocą maszyny polerskiej).
  5. Odtłuść powierzchnię i usuń pozostałe zabrudzenia – zastosuj środek do odtłuszczania, by usunąć resztki smaru, oleju i inne zanieczyszczenia.
  6. Pozostaw całość do wyschnięcia – zaczekaj, aż wszystkie umyte elementy wyschną. Możesz osuszyć je ręcznikiem albo ściereczką mikrofibry, taką jak np. Cleantle Daily Cloth.

Podczas czyszczenia zacisków hamulcowych warto przy okazji zadbać o felgi i opony. W tym pomocny będzie Cleantle Tire&Wheel Cleaner 1l. Preparat wystarczy rozprowadzić na powierzchni za pomocą pędzelka lub szczotki, odczekać ok. 30 sekund, a następnie obficie spłukać.

Gdzie kupić produkty do czyszczenia zacisków hamulcowych?

Właśnie zastanawiałeś się, gdzie kupić produkty do czyszczenia zacisków hamulcowych? Jesteś w dobrym miejscu. Auto Na Blask jest oficjalnym dystrybutorem marki Cleantle. Znajdziesz u nas wszystkie opisane powyżej środki i akcesoria, a także wiele innych przydatnych artykułów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą – jako profesjonalny sklep detailingowy zadbaliśmy o to, by mogli zaopatrywać się u nas zarówno amatorzy, jak i fachowcy.

Złóż zamówienie, a szybko je zrealizujemy. W razie pytań służymy pomocą i chętnie doradzimy, co wybrać. Zachęcamy również do zapisania się do newslettera – wszyscy Klienci mogą u nas liczyć na korzystne promocje i rabaty.

Masz jakieś pytania co do tego, jak czyścić zaciski hamulcowe? A może chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat opisanych produktów? Skontaktuj się z nami – zadzwoń pod numer: 502 715 709 lub 573 288 725 albo napisz maila na adres: sklep@autonablask.pl.

Popularne produkty do wnętrz od Cleantle

Wypielęgnowana kabina sprawia, że każda jazda jest o wiele przyjemniejsza. Szukasz środków…

więcej

Najlepsze kosmetyki samochodowe do 300 złotych

Detailing nie jest tanim zajęciem, ale nie musi też obciążać miesięcznego budżetu….

więcej

Kosmetyki samochodowe na zimę 2023 – to warto mieć

Już wkrótce pojawią się pierwsze mrozy i śnieg. Zadbaj w tym trudnym…

więcej

Która mikrofibra będzie idealna do czyszczenia szyb bez smug? [Q&A]

Utrzymywanie szyb w czystości jest bardzo ważne nie tylko ze względu na…

więcej

Brak producentów do wyświetlenia.

Nie znaleziono producentów spełniająych podane kryteria.