Woskowanie samochodu – jak zrobić to poprawnie

Odkurzanie samochodu i wizyta na myjni raz na kilka tygodni może nie wystarczyć, aby utrzymać auto w dobrej kondycji. Warto rozważyć dodatkowe zabiegi kosmetyczne dla pojazdów, które zabezpieczą lakier i powłoki przed zarysowaniami, działaniem czynników atmosferycznych i innymi niepożądanymi zdarzeniami. W tym artykule zajmiemy się woskowaniem, po którym pojazd będzie prezentował się doskonale i wzbudzał podziw na trasie.

1. Woskowanie samochodu, czyli co?
2. Jakie autokosmetyki wybrać?
3. Woskowanie auta w kilku krokach

Woskowanie samochodu, czyli co?

Woskowanie jest jednym z elementów auto detailingu, czyli procesu kompleksowego czyszczenia, renowacji i konserwacji pojazdu. Dobrze przeprowadzony auto detailing daje efekty, jakby samochód dopiero wyjechał z salonu. Woskowanie jest jednym z nieuniknionych elementów dbałości o perfekcyjny wygląd samochodu. Warunkiem jest jednak, aby zostało przeprowadzone we właściwy sposób oraz z wykorzystaniem najwyższej jakości kosmetyków. Sprawdź, jakie kosmetyki samochodowe wybrać oraz jak właściwie nawoskować pojazd.

ZOBACZ WOSKI DOSTĘPNE W OFERCIE SKLEPU AUTONABLASK.PL

Jakie autokosmetyki wybrać?

Dokonując wyboru odpowiednich preparatów do woskowania, warto najpierw sprawdzić stan pojazdu – a właściwie stan lakieru. Lakier powinien być pozbawiony defektów, dokładnie oczyszczony i odtłuszczony. Dzięki temu, wiązanie wosku z powierzchnią będzie silniejsze, a efekty utrzymają się dłużej. W tym celu przydatny będzie test rękawiczki – tuż po umyciu i osuszeniu auta, dłonią w rękawiczce należy przejechać po karoserii i wyczuć wszelkie nierówności i niedoskonałości.

ZOBACZ WOSKI DOSTĘPNE W OFERCIE SKLEPU AUTONABLASK.PL

Jeśli takowe się pojawią, a niestety często tak jest, należy zakupić odpowiednie kosmetyki i akcesoria, które pomogą doprowadzić auto do właściwego stanu. Można to uczynić pasty polerującej lub mleczka do usuwania rys, albo przy pomocy maszyny polerskiej i dedykowanych jej past. Z zabrudzeniami znakomicie poradzą sobie glinki. Niezbędnym jest również usunięcie pozostałości po starych warstwach wosku i nabłyszczaczy. W tym celu warto skorzystać z kosmetyków odtłuszczających.

Wybór wosku to również ważna kwestia. Istnieją różne środki, które spełniają swe funkcje woskujące na różnych typach aut. Do starszej karoserii lepiej postawić na pasty, a woskując stosunkowo nowe auto lepiej wykorzystać olejki albo mleczka. Warto też zastanowić się, czy proces woskowania odbędzie się na mokrym czy dokładnie osuszonym aucie, gdyż można znaleźć wielu zwolenników zarówno jednej jak i drugiej metody.

ZOBACZ WOSKI DOSTĘPNE W OFERCIE SKLEPU AUTONABLASK.PL

Do woskowania przydatne będą również akcesoria takie jak: gąbkowy aplikator i mikrowłókno. Odradzamy korzystanie ze starych podkoszulków, ścierek kuchennych czy gąbek do zmywania, gdyż nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale mogą narobić szkód – np. porysować lakier.

Woskowanie auta w kilku krokach

Krok 1 – Zakup odpowiednie kosmetyki i akcesoria.

Krok 2 – Dokładnie umyj auto i sprawdź czy karoseria nie ma uszkodzeń – jeśli ma, usuń je za pomocą specjalnych środków do usuwania rys.

Krok 3 – Jeśli auto jest już pozbawione defektów, pamiętaj o usunięciu pozostałości po starym wosku i nabłyszczaczach.

Krok 4 – Nałóż wosk aplikatorem bądź gołymi rękami. Najistotniejsze, aby warstwa wosku nie była zbyt gruba. Wskazówka: Nie woskuj całego auta naraz – najlepiej podziel je na 5-6 obszarów i po wypolerowaniu pierwszego, przejdź do kolejnego kroku, a dopiero później wróć do następnego obszaru. Dzięki temu łatwiej wypolerujesz pojazd!

Krok 5 – Dotknij obszaru, który woskowałeś i upewnij się, że Twój odcisk palca nie pozostawił śladów – wówczas można przejść do kroku 6. Najczęściej jest to około 5 minut od woskowania.

Krok 6 – Za pomocą ściereczki z mikrowłókien poleruj poszczególne obszary, aż będą lśnić.

ZOBACZ WOSKI DOSTĘPNE W OFERCIE SKLEPU AUTONABLASK.PL

Efekt? Połysk będzie lustrzany, a kolor nabierze głębi. Auto będzie powłóczone swoistą warstwą ochronną, która zabezpieczy lakier przed mikrouszkodzeniami nawet na kilka miesięcy. Właściwie przeprowadzony proces woskowania ograniczy przyleganie brudu do pojazdu.