Przygotowanie samochodu na lato – o tym musisz pamiętać

Choć zima nie była wyjątkowo sroga, to nie ulega wątpliwościom, że rzadsze odwiedziny na myjce poskutkowały tym, że brud trzyma się lakieru silniej i wnika we wszystkie zakamarki. Co więcej, sól drogowa mogła osadzić się we wnękach, a to często przekłada się na zjawisko korozji. Sprawdź jak zadbać o pojazd po zimie i jakie autokosmetyki wybrać!

Wraz z wyłonieniem się pierwszych promieni słońca, zwiastujących przybycie sezonu letniego, warto postawić nie tylko na wymianę opon na letnie, ale także wykonać podstawowe zabiegi pielęgnacyjne auta. Zanim jednak do nich wszystkich przejdziesz i wybierzesz właściwe kosmetyki samochodowe, warto skorzystać z myjni bezdotykowej i umyć podwozie oraz koła.

ZOBACZ OFERTĘ SKLEPU AUTONABLASK.PL

Choć nie jest to zabieg najzdrowszy dla łożysk, to jednak raz czy dwa do roku, warto go przeprowadzić – szczególnie zanim zaczniemy myć pojazd gołymi rękami. Ten krok można też wykonać domową myjką ciśnieniową. Teraz samochód jest już gotowy do prawdziwego SPA, jaki mu zafundujesz.

1. Zacznij od gruntownego sprzątania
2. Pielęgnacja
3. Wnętrze lśni i pachnie? Czas na mycie!
4. Ostatnie detale

Zacznij od gruntownego sprzątania

Sprzątanie auta to proces zbliżony do domowych porządków. Zacząć należy od gruntownego wyrzucenia rzeczy niepotrzebnych oraz ułożenia przedmiotów potrzebnych w aucie. Następnie możliwe będzie odkurzenie bagażnika, dywaników i pozostałych przestrzeni w aucie.

Uwaga – pod fotelem można znaleźć prawdziwe skarby! Dobrym pomysłem jest też wymycie gumowych dywaników, we wgłębieniach których zapewne skryły się resztki pozimowego błota albo soli drogowej.

W kolejnym kroku postaw na wytarcie kurzu z kokpitu i innych elementów wewnętrznych pojazdu. W tym celu najlepiej sięgnąć po właściwe autokosmetyki, które dodatkowo odświeżą wygląd wnętrza auta, a także zabezpieczą przed starzeniem, płowieniem czy ograniczą osiadanie kurzu.

ZOBACZ OFERTĘ SKLEPU AUTONABLASK.PL

Pielęgnacja

Przykładowo, do pielęgnacji elementów plastikowych i gumowych warto wykorzystać SmartWax Smart Dressing, który doskonale zabezpiecza przed szarzeniem i promieniami UV, natomiast do wszystkich tworzyw sztucznych znakomicie nada się np. dressing ADBL Interior WOW. Można zastanowić się także nad odświeżeniem tapicerki, do której należy dobrać właściwe dla danego materiału kosmetyki.

W ostatnim kroku, kiedy już wnętrze lśni, należy zatroszczyć się o zapach. W tym celu można sięgnąć po neutralizatory zapachu bądź odświeżacze powietrza, które często mają intrygujące zapachy, na przykład o zapachu świeżo posiekanego arbuza.

ZOBACZ OFERTĘ SKLEPU AUTONABLASK.PL

Wnętrze lśni i pachnie? Czas na mycie!

Decydując się na mycie ręczne pojazdu, warto odpowiednio się przygotować. Na początku należy wybrać odpowiednią garderobę! Bez guzików, zamków – aby nie porysowały karoserii. W kolejnym kroku należy dokonać zakupu właściwych dla pojazdu autokosmetyków. Do mycia najczęściej wykorzystywane są szampony, a do trudniejszych zabrudzeń glinka samochodowa.

Przypomnijmy – nadwozie samochodu myjemy od góry do dołu. Po umyciu nie należy żałować wody do spłukania. Obfity prysznic pozwoli uniknąć sytuacji, gdzie resztki detergentów osiądą w zakamarkach. Do suszenia pojazdu warto zastosować ręczniki do osuszania bądź inne, dobrze chłonące ścierki. Proces ten można wspomóc specjalnym preparatem do osuszania, np. Chemical Guys After Wash.

ZOBACZ OFERTĘ SKLEPU AUTONABLASK.PL

Ostatnie detale

Po umyciu i osuszeniu auta, można przejść do regeneracji lakieru. W tym celu warto zdać się na specjalistyczne mleczka i pasty. Dzięki nim możliwe będzie delikatne spolerowanie lakieru. W kolejnym kroku przechodzimy do woskowania.

To zazwyczaj wykonuje się kilka razy w roku, ponieważ świetnie zabezpiecza przed mikrouszkodzeniami, a dodatkowo sprawia, że brud tak łatwo się nie przykleja. Do polerowania przyda się odpowiedni wosk, ale również ściereczka do polerowania, aby nadać pożądany połysk.

Po wyczyszczeniu i nawoskowaniu nadwozia można zająć się kołami. Wówczas należy wybrać właściwe preparaty do czyszczenia felg i inną chemię samochodową, która pozwoli uzyskać pożądane efekty.

ZOBACZ OFERTĘ SKLEPU AUTONABLASK.PL

Lato zbliża się wielkimi krokami, dlatego już teraz zaplanuj działania, które pozwolą Ci doprowadzić auto na blask! Zamów odpowiednie autokosmetyki i wybierz dzień, w którym będziesz mógł poświęcić trochę czasu na zabiegi dla auta, a także na przejażdżkę swoim odświeżonym samochodem!